Datum zveřejnění: 22.2.2006
Rubrika: Biblistika,
Etika a morálka,
Ostatní Otázka:
Je někde na webu text Katechismu katolické církve a „Skoblíkova“ Morálka?
Děkuji za nasměrování či odpověď.
Datum zveřejnění: 17.2.2006
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Moje otázka se týká podpisové akce, která proběhla asi první týden v lednu v kostelích a byla zaměřena proti Nově a Primě (Velký bratr a Vyvolení). Má smysl taková akce, když jsou obě stanice souromé? Zmůže něco pár podpisů převážně starších občanů?
Datum zveřejnění: 16.2.2006
Rubrika: Biblistika,
Katolická církev a církve Otázka:
Je už k dispozici český překlad nové encykliky Deus caritas est?
Datum zveřejnění: 15.2.2006
Rubrika: Biblistika,
Katolická církev a církve Otázka:
Zajímalo by mě, zda a kdy bude k dispozici česká verze Kompendia katechismu katolické církve. V jiných cizích jazycích (včetně např. polštiny) už je vydána, ale zatím jsem neslyšel nic o českém překladu. Myslím že zvlášť v naší zemi by bylo toto vydání velmi smysluplné a potřebné.
Datum zveřejnění: 13.2.2006
Rubrika: Ostatní Otázka:
Při návštěvě Brna jsem loni na podzim zašel "k Jakubovi" a ve farním zpravodaji Svatý Jakub Brno (říjen 2005) jsem našel vložen propagační leták Ivo Bendy a jeho "vesmírných lidí". Docela jsem se zděsil, protože si myslím, že je to spolek pochybný a s křesťanstvím nemá nic společného. A Váš názor?
Datum zveřejnění: 10.2.2006
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život Otázka:
Chtěla bych se zeptat na povinnou účast na mších svatých o svátcích, které nepřipadají na neděli a přesto by se jich měl katolík zúčastnit, aby se nedopustil hříchu. Jsou to tzv. zasvěcené svátky? Které to jsou?
Datum zveřejnění: 6.2.2006
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Jsem katolík, ale ne zrovna příliš znalý Písma a katechismu. Jako student antropologie jsem dělal pár rozhovorů o příbuzenství a rodině a názory a odpovědi bych chtěl konfrontovat se stanoviskem církve.
1)Rád bych, pokud byste mi mohli poskytnout "oficiální definici" rodiny a příbuzenství (kdo je příbuzný a co jej definuje).
2) Jaký je smysl a účel manželství?
3) Důvody rozvodu? Tato otázka, jež je součástí řízeného rozhovoru, je v případě katolického informátora peklo. Byl jsem nucen konstruovat bizarní případy, kdy by to bylo možné - např. dopustí-li se manželka závažného trestního činu (vražda), je to důvod k rozvodu? Informátor uvedl, že jediná (z mnou nastíněných možností) přípustná situace je přechod manželky k jiné víře (tím by se již na ni tato svátost manželská nevztahovala - souhlasíte?). A já se ptám, je-li zabití prohřešek vůči desateru, není to důvod k rozvodu?
4)Zajímalo by mě také, jaký je Váš názor na funkci kmotra z pozice adopce. Je kmotr jeden z čelních (primárních) adoptivních "rodičů" v případě osiření dítěte (nezletilého), a pokud ano, na jakém místě stojí (před/za prarodiči, strýci apod.)
Datum zveřejnění: 3.2.2006
Rubrika: Katolická církev a církve,
Ostatní Otázka:
Můj vnuk pátrá po řádu (asi rytířském), který má nebo měl na černém oděvu bílý kříž. Zatím se mu nepodařilo nic zjistit. Pomůžete? Děkuji.
Datum zveřejnění: 2.2.2006
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Mohu jít v katolickém kostele ke svatému přijímání, když jsem křtěná i konfirmovaná v Českobratrské církvi evangelické?
Datum zveřejnění: 30.1.2006
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život Otázka:
Počátkem 70. let nám pan děkan oznámil, že v dohledné době se připravuje nová forma svátosti smíření - veřejně ve společenství. Od té doby uplynulo více jak 30 let a nic nového v tomto směru nenastalo. Dle jednoho článku v KT svátost smíření ve zpovědnici zavedla církev teprve asi v 11. století, takže změna snad není nepřekonatelná. Pokud by však nastala, přivedla by k plnému křesťanskému životu dosti věřících, pro něž zpovědnice je takřka nemožná. Jedná se snad o nedořešený výsledek II. vatikánského koncilu. Kdy už konečně tehdy ohlášená změna nastane? Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 27.1.2006
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Chtěla bych se Vás zeptat na podrobnější informace o tzv. Třetích řádech. Dříve jsem si myslela, že sdružuje pouze laiky, kteří složili slib čistoty a necítí se být povoláni pro život v klauzuře. Nyní jsem se doslechla, že je Třetí řád vhodný např. i pro manžele.
Je nutné, aby do něj vstoupili oba manželé nebo je možné, aby do něj vstoupil jen jeden z manželské dvojice? A je možné vstoupit do Třetího řádu jako svobodná a poté se vdát?
Ještě prosím, zda byste mi mohli napsat, jestli se to týká všech Třetích řádů působících v ČR.
Datum zveřejnění: 26.1.2006
Rubrika: Katolická církev a církve,
Ostatní Otázka:
Četl jsem v novinách, že Vatikán chce zpoplatnit každé papežovo slovo. Co je na tom pravdy? A pokud ano, není to v rozporu s Kristovými slovy „zadarmo jste dostali, zadarmo dávejte“?
Datum zveřejnění: 25.1.2006
Rubrika: Věrouka,
Etika a morálka Otázka:
Věřil jsem v Boha, dokud jsem si nepřečetl Bibli. Věřící mi Boha vždy líčili jako velmi láskyplného, milostivého, prostě dobrotu samu, či ho dokonce ztotožňovali s láskou. v Bibli naprosto převažují pasáže, kde Bůh působí jako velmi sebestředná, po obdivu toužící, žárlivá osoba, provádějící věci, ze kterých jde mráz po zádech nebo vyžadující provádění takových věcí po lidech.
Datum zveřejnění: 19.1.2006
Rubrika: Biblistika,
Katolická církev a církve Otázka:
Chtěla bych se zeptat, jestli je pravda, že se na Nikajském koncilu rozhodovalo o tom, jestli byl Ježíš bůh nebo člověk.
Datum zveřejnění: 13.1.2006
Rubrika: Liturgika,
Katolická církev a církve,
Ostatní Otázka:
V jednom architektonickém projektu jsem se setkala s výrazem „votivní kostel“. Nevěděla jsem, co to znamená, tak jsem se zeptala architekta (autora projektu). Odpověděl mi, že přesně neví, ale že by to mělo být něco jako kostel všech církví. Tato myšlenka mi připadala zajímavá (kostela všech církví), a tak jsem se pokoušela zjistit více informací o „votivních kostelech“, ale nic jsem nenašla. Proto bych se ráda zeptala, co přesně znamená slovo „votivní“, jestli existuje něco jako „votivní kostel“, a pokud ano, jestli jde skutečně o kostel všech církví, případně kde bych se o tomto typu kostelů mohla dozvědět více.
Datum zveřejnění: 10.1.2006
Rubrika: Věrouka Otázka:
Nedávno jsem měla možnost poznat nové přátele z různých zemí světa a to mě přimělo více se zamyslet nad některými částmi Písma. Prosím Vás o názor na následující otázky, připadně odkaz na příslušnou literaturu.
Jednou jsem strávila příjemný večer s kamarádem, který pochází z Egypta. Pak jsme se rozloučili, já jsem odešla do svého pokoje a otevřela breviář. Zrovna na ten den připadl Žalm, ve kterém stálo: "Pobil Egypťany v jejich prvorozených, jeho milosrdenství trvá navěky." Úplně mě to vyvedlo z míry a vůbec jsem nemohla pokračovat v modlitbě. Představila jsem si tu spoustu zabitých nevinných lidí a nedokázala jsem pochopit, co je na tom milosrdného. Připadlo mi to od Boha spíš jako teroristický utok než milosrdný čin.
Můj další kamarád je Arab a pochází z Palestiny. Povídal mi o tom, jak ho jeho otec učil milovat tuto zemi, a co pro něho jeho rodný Jeruzalém znamená. Ještě jsem nepotkala nikoho, kdo by měl tak silný vztah ke své zemi. Povídal mi o válce mezi Izraelity a Palestinci. O útocích na nevinné lidi i na děti. O utrpení a smrti, které se staly každodenní záležitostí. Říkal, že Izraelité mají moderní zbraně a tanky, kterými se snaží získat Palestinu za své uzemí. Proti nim často stojí špatně vyzbrojení Palestinci i děti s kameny v rukou, kteří jsou ale odhodlaní bránit svou zemi, ve které už po generace žijí, i za cenu vlastního života. Kteří jsou ochotni nechat vybuchnout bombu na vlastním těle, aby zastavili izraelský útok. Říkal mi, že oni necítí nenávist vůči Židům, že osobně mezi nimi mají i přátele, že nechtějí bojovat, že chtějí jen zůstat ve "své" zemi. To ale chtěji Židé taky. Věřím, že nic není černobílé a rozhodně se v tomto konfliktu nestavím na žádnou stranu, na to mám málo informací.
Přejdu k otázce. Tento Palestinec je křesťan. Ptala jsem se ho, jak rozumí tomu, když čte v Bibli o Izraeli jako vyvoleném národě a on mi odpověděl: "Nevím. Nerozumím tomu. Já kdybych měl dvě děti, nemohl bych jedno z nich milovat víc než druhé. Nevím, proč to tak Bůh dělá." Tato věta mě donutila k přemýšlení, jak to teda vlastně je. Odpověď jsem hledala napřed v Bibli, ale tam jsem pořád narážela na výrazy jako: "dokud nepoložím tvé nepřátele za podnož k tvým nohám", "ujal se svého služebníka Izraele". Vůbec mi to nejde dohromady s Bohem milujícím otcem všech, kterého jsem se učila znát od dětství. Teď mi to připadne, jako by byl Bůh sice milující otec, ale jenom některých a ty ostatni patří pobít, případně vyhnat z jejich země, aby uvolnili misto jeho oblíbencům. Myslím, že to tak není, že to jenom špatně chápu, pomozte mi to tedy prosím pochopit správně.
Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 6.1.2006
Rubrika: Etika a morálka,
Liturgika,
Duchovní život Otázka:
Dovolte mi zeptat se, které svátostiny může udělovat laik. Je možné kupříkladu udělat někomu křížek na čelo nebo větší kříž a říct třeba Ať Tě požehnává a na tvých cestách doprovází Všemohoucí Bůh Otec...
Jak se postupuje při svěcení obydlí bez kněze na slavnost Zjevení Páně?
Musí laik při vykonávání svátostin splňovat nějaké zvláštní podmínky, např. být ve stavu milosti?
Jsou v Benedikcionále obsaženy i formulky pro laiky?
Datum zveřejnění: 5.1.2006
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život Otázka:
Chvála Kristu!
Chtěla bych se zeptat: co znamená výraz „Goliáš oloupen“ v koledě Narodil se Kristus Pán?
Datum zveřejnění: 3.1.2006
Rubrika: Biblistika Otázka:
Rad by som sa spytal, co si ma katolik mysliet a ako ma reagovat na obvineniach s kacirstva padajucich na Hlavu sucasnej Cirkvi (http://www.patrickpollock.com/ 101heresiesofbenedictxvi.html). Nie som teolog a uvedeny zoznam herez Benedikta XVI ma dost zaskocil.
Datum zveřejnění: 29.12.2005
Rubrika: Katolická církev a církve,
Ostatní Otázka:
Ráda bych se zeptala, co si myslíte o tom, že papež Benedikt XVI. v letošním požehnání Urbi et Orbi nepozdravil Českou republiku. Mohou s tím souviset nevyřešené spory mezi Vatikánem a římskokatolickou církví nebo to, že je papež národností Rakušák?