katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Výpis všech zodpovězených otázek


Předchozí stránka   Další stránka  

Datum zveřejnění: 9.5.2007
Rubrika: Etika a morálka, Liturgika, Partnerské vztahy a manželství, Církevní právo
Otázka:
Nemělo by se začít mluvit o smyslu účasti dětí na mši? Praxe je taková, že rodiče děti do kostela prostě vodí - a to bez ohledu na jejich věk, zájem o mši a schopnost spoluúčastnit se aktivně bohoslužby anebo alespoň schopnost poslechnout maminku a být zticha.
Takový rodič evidentně pouze nechce přijít o "čárku" za to, že nebyl v neděli v kostele. Bude-li mi rodič pobíhajícího, žvatlajícího a jinak rušícího dítěte tvrdit, že je do kostela bere pro to, aby vnímalo a nasávalo atmosféru bohoslužby, je to pokrytecká lež. Tento argument pod sebou může skrývat nechuť rodičů věnovat se dětem v oblasti náboženské výchovy. Je to stejně absurdní a neadekvátní, jako brát čtyřleté dítě na přednášky na medicíně, pokud projeví přání stát se lékařem. Naopak je jistě chvályhodné se dítěti na jemu pochopitelné rovině v tomto ohledu věnovat.
Rodič by měl být k sobě upřímný a uvědomit si, jak sobecké (opravdu to dělá pouze kvůli sobě - dítě z toho žádný užitek nemá) a bezohledné (z pohledu ostatních lidí, kteří se v kostele snaží pozvednout svá srdce k Bohu) je jeho jednání. Nakonec ruší okolí i tento dospělý svým napomínáním a těžko věřit tomu, že se může soustředit na modlitbu, pokud jeho dítě vesele cupká směr oltář anebo kňouravě žádá o pozornost.
Dítě má zpravidla dva rodiče a bývalo dobrým zvykem, že jeden z rodičů zůstával s dětmi doma a šel na bohoslužbu dřív nebo později, třeba do jiného kostela. Toto řešení nemohou využít pouze svobodné matky a vdovy s dětmi. Problém ale obvykle není v tom, že by děti neměl kdo pohlídat, ale v tom, že rodiče považují za zásluhu nosit do kostela svá nic nechápající robátka. Je na čase, aby se vžilo do povědomí, jak velmi neslušné je takové jednání. Rodiče by si měli uvědomit, že těch pár facek, který by leckdo rád jejich neposednému děcku věnoval, si vlastně zaslouží pouze tito naoko zbožní tatínkové a maminky. Kde najít místo pro tuto připomínku?


Datum zveřejnění: 8.5.2007
Rubrika: Liturgika, Ostatní
Otázka:
Rád bych se zeptal, jak se jmenuje první rómský světec, případně kde by bylo možné o něm zjistit nějaké informace.


Datum zveřejnění: 4.5.2007
Rubrika: Etika a morálka, Liturgika, Partnerské vztahy a manželství, Církevní právo
Otázka:
Dobrý den,
velice by mě zajímalo,mohou-li se vzít bratranec a sestřenice, kteří jsou od sebe ve vstahu, kterému se říká: „z druhého kolena“.
Někteří říkají, že to je vyloučeno, jiní zase že to už není ani rodinná příslušnost, že to nemá na nic vliv, že není co řešit.
Děkuji za odpověď.


Datum zveřejnění: 2.5.2007
Rubrika: Etika a morálka, Liturgika, Duchovní život
Otázka:
Mám 16letou dceru, po celý její život se snažím ji vychovávat v duchu katolické víry. Dcera mě však překvapila prohlášením před několika týdny, že nevěří v Boha, odmítá chodit do kostela, na bohoslužbách demonstrativně předvádí, jak se nudí, jak „trpí“. Co dál? Mám trpělivě čekat, až ji přejdou tahle nešťasná léta? Můžete mi doporučit nějakou vhodnou literaturu na toto téma? Rozhodně nechci boj o další duševní život mé dcery vzdát!


Datum zveřejnění: 30.4.2007
Rubrika: Věrouka, Biblistika, Duchovní život
Otázka:
Říká se, ze Boha lze najít jen v tichu a klidu. Je tomu opravdu tak?


Datum zveřejnění: 27.4.2007
Rubrika: Biblistika, Katolická církev a církve
Otázka:
Zajímá mě, kdy a jak vznikla katolická církev, jaký je rozdíl mezi římskokatolickou a řeckokatolickou církvi, jakou spojitost ma pravoslavná církev a ostatní křesťanské církve, a také husitská a evangelická...


Datum zveřejnění: 26.4.2007
Rubrika: Liturgika, Duchovní život
Otázka:
Dobrý den, mám otázku ohledně modlitby. Jaký smysl má modlitba nahlas? Je rozdíl mezi tichou a hlasitou modlitbou co do významu? Například při modlitbě ve společenství? Děkuji a přeji pěkný den.


Datum zveřejnění: 25.4.2007
Rubrika: Biblistika, Liturgika
Otázka:
Nejsem pokřtěn, ale chystám se vstoupit do katechumenátu. Účastním-li se nyní mše svaté, mohu zůstat až do závěrečných obřadů (samozřejmě bez přijímání)nebo je mou povinností po homilii kostel opustit?


Datum zveřejnění: 24.4.2007
Rubrika: Etika a morálka, Katolická církev a církve, Ostatní
Otázka:
Je nějaká možnost odjet pracovat do rozvojových zemí (včetně východní a jižní Evropy) jako dobrovolník? Prostě jen tak, sebrat se a na půl roku s nějakou křesťanskou dobročinnou organizací odjet pomáhat nejmenším z nejmenších. Prosím o kontakty. Na koho se mohu obrátit?
Děkuji.


Datum zveřejnění: 17.4.2007
Rubrika: Věrouka, Biblistika, Etika a morálka, Liturgika, Duchovní život
Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s korunovací Panny Marie. Od kdy je Panna Maria uctívána jako královna, kdy a kde to bylo oficiálně vyhlášeno a jaký má význam pro věřící? Děkuji za odpověď.


Datum zveřejnění: 15.4.2007
Rubrika: Etika a morálka, Liturgika, Duchovní život, Církevní právo
Otázka:
Chci se zeptat, co musí udělat, clovek který ačkoliv byl vychovaný ve víře, víru odhodil a teď by se chtel vrátit? je Potreba se přihlásit ve farnosti nebo k tomu stačí jen svátost smíření?
A jak se donutit tuto svátost přijmout,kolikrát se připravím, jsem schpopná dojít do kostela ale nemám odvahu přikleknout ke zpovednici a to i presto ze vím, že mi svátost smíření hodně pomohla, je mi trapně vyprávět nekomu o svých chybách.


Datum zveřejnění: 6.4.2007
Rubrika: Etika a morálka, Liturgika, Duchovní život
Otázka:
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně Velkého pátku. Slyšela jsem, že je to den přísného postu – znamená to tedy, že bychom tento den neměli vůbec jíst? Anebo bychom si měli odepřít pouze některé potraviny, jako např. maso, sladkosti, alkohol apod.? Předem děkuji za odpověď.


Datum zveřejnění: 5.4.2007
Rubrika: Biblistika, Liturgika, Katolická církev a církve, Církevní právo
Otázka:
Dobrý den, můj dotaz se týká přijímání svátostin. Zajímalo by mě, zda jako katechumenka mohu přijmout popelec. Vzhledem k dnešnímu datu je tato otázka pro praxi tohoto roku již bezpředmětná, ale ve společenství o této otázce debatujeme a zůstává pro nás stále nezodpovězená. A jak je to s požehnanými pokrmy o velikonocích? Děkuji za odpověď.


Datum zveřejnění: 4.4.2007
Rubrika: Liturgika, Duchovní život
Otázka:
Dobrý den, chci se Vás zeptat na pobožnost křížové cesty. Kdy se stala součástí zbožnosti?Kdy se poprvé objevily její obrazy v kostelích nebo zastavení v jejich okolí či volné krajině. Kdo stanovil těch 14 zastavení z evangelií? Díky za odpověď nebo odkaz, kde hledat informace.


Datum zveřejnění: 14.3.2007
Rubrika: Ostatní
Otázka:
Slyšla jsem v rozhlase výklad pozdravu ahoj. Je to prý pozdrav námořníků. Zkratka několika slov. Pamatuji si, že poslední slovo je Ježíš. Prosím, můžete mi zjistit, jaká jsou ta další slova, nebo kde lze najít původ slov a jejich význam?


Datum zveřejnění: 13.3.2007
Rubrika: Ostatní
Otázka:
Jaká je etymologie slova „nešpory“? V slovníku liturgických pojmů není slovo uvedeno.


Datum zveřejnění: 9.3.2007
Rubrika: Liturgika, Ostatní
Otázka:
Dobrý den, mám takový dotaz, který se týká liturgického kalendáře. Chtěla bych se zeptat proč v žádném z nich není napsaná svatá Etelburga, již si připomínáme 7.7.? V kalendáři PMD jsem na 7.7 našla sv. Wilibalda Jak vlastně zjistím kdy se slaví památka např. sv. Kolety? Na internetu to také není. Předem děkuji za odpověď.


Datum zveřejnění: 27.2.2007
Rubrika: Katolická církev a církve, Církevní právo
Otázka:
Chci se zeptat, zda byl někdy v historii zvolen za papeže muž, který nebyl před tím ani knězem; pokud ano, jak k tomu došlo? A je v dnešní době někdo takový, či nějaký kněz popř. biskup, o kom by se dalo říci, že by mohl být papežem ačkoliv není kardinál?


Datum zveřejnění: 22.2.2007
Rubrika: Katolická církev a církve
Otázka:
Na idnes.cz probleskla 19. 2. 2007 zprávička citující britský deník The Times, že anglikánská církev uvažuje o znovusjednocení s katolickou církví. Můžete se k tomu nějak vyjádřit, zda je to pravda, či jak je tento proces daleko?


Datum zveřejnění: 21.2.2007
Rubrika: Biblistika, Ostatní
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s "přísným postem" o Popeleční středě a Velkém pátku v případě, že jsem těhotná. Díky Eva


20   40   60   80   100   120   140   160   180   200   220   240   260   280   300   320   340   360   380   400   420   440   460   480   500   520   540   560   580   600   620   640   660   680   700   720   740   760   780   800   820   840   860   880   900   920   940   960   980   1000   1020   1040   1060   1080   1100   1120   1140   1160   1180   1200   1220   1240   1260  



Zpět na otázky
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář